PO prezentuje listy wyborcze

To nie było łatwe posiedzenie. Zarząd platformy obywatelskiej obradował ponad dziewięć godzin. Premier Ewa Kopacz przedstawiła na nim autorski projekt kształtu list wyborczych do Sejmu. Znacznie różnią się o ustaleń rad regionów.

 
W Warszawie bez niespodzianek - listę otwierać będzie pani premier. Pod Warszawą jedynką została Małgorzata Kidawa Błońska. Pierwsze miejsce na liście w Kielcach dostał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a w Katowicach nowy człowiek Platformy Obywatelskiej - minister zdrowia Marian Zembala. 
 
W Gdańsku jedynkę stracił Sławomir Neumann, jego miejsce zajął Adam Korol. Cezary Grabarczyk stracił pierwsze miejsce w Łodzi na rzecz profesora Włodzimierza Nykiela, rektora Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Duże zaskoczenie w Bydgoszczy - minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska została przesunięta na drugie miejsce - pierwsze zajął profesor Zbigniew Pawłowicz. wieloletni dyrektor centrum onkologii w Bydgoszczy. 
 
Jedynką w Poznaniu został sportowiec Szymon Ziółkowski, jak dotąd bez politycznego doświadczenia. Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spadł na ostatnie miejsce listy w Szczecinie.
 
Z kandydowania w wyborach zrezygnował były minister sportu Andrzej Biernat, którego nazwisko przewijało się w tzw. aferze podsłuchowej. Kształt list musi zatwierdzić jeszcze ostatecznie Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej.