Tureccy prokuratorzy walczący z korupcją w rządzie uciekli z kraju

Tureccy prokuratorzy walczący z korupcją w rządzie uciekli z kraju
PAP/EPA

Zekeriya Oz, Celal Kara i Mehmet Yuzgec oskarżeni są o "utworzenie organizacji przestępczej" w celu "usiłowania obalenia siłą rządu". Prokuratura w Stambule wydała w poniedziałek nakaz ich aresztowania. Jednak policja odkryła, że dwaj pierwsi spośród tej trójki wyjechali z Turcji do Gruzji w poniedziałek rano. Według agencji Anatolia dowiedzieli się oni, że są objęci nakazem aresztowania, zanim został on formalnie wydany.

 

Dziennik "Hurriyet" podał, że Ankara skontaktowała się z władzami gruzińskimi w celu doprowadzenia do ekstradycji dwóch prokuratorów. Trzeci prokurator, Mehmet Yuzgec nie został zatrzymany i wciąż jest poszukiwany przez policję.

 

Wszyscy trzej prokuratorzy zostali zawieszeni w obowiązkach w maju zeszłego roku. Oskarżono ich o przekroczenie pełnomocnictw przy wszczęciu w grudniu 2013 roku śledztwa dotyczącego korupcji w rządzie Erdogana. Afera korupcyjna doprowadziła do dymisji czterech ministrów. Zarzuty wobec nich zostały następnie oddalone z powodu braku dowodów.

 

Sam Erdogan zapewniał, że śledztwo było próbą "sądowego zamachu stanu", za którą stał jego były sojusznik, wpływowy kaznodzieja islamski mieszkający w USA Fethullah Gulen. (PAP)