Szydło: politycy PO i PSL zostawili rolników bez wsparcia

Szydło: politycy PO i PSL zostawili rolników bez wsparcia
PAP/Andrzej Grygiel

Szydło, która w środę odwiedziła gospodarstwo rolne w powiecie sierpeckim (woj. mazowieckie), podkreśliła, że rolnictwo jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, a państwo powinno wspierać rolników szczególnie w sytuacji obecnej suszy.

 

"Polscy rolnicy muszą czuć wsparcie polskiego państwa, muszą wiedzieć, że państwo jest po ich stronie i nie pozostawia ich samych sobie z ich problemami" - powiedziała Szydło.

 

Dodała, że rolnikom składane są wyłącznie puste obietnice. "Czas na to, żeby wreszcie przestać mówić, a trzeba zabrać się do pracy. I to jest apel do polskiego rządu i polskiego premiera. Dzisiaj trzeba politykom PO i PSL, którzy pozostawili polską wieś bez jakiegokolwiek wsparcia przez ostatnie osiem lat rządów przypominać, co można zrobić i jak należy to robić. Słowa +nie da się+, +nie można+ powinny zniknąć z języka polityki" - powiedziała Szydło.

 

"Jeżeli będę miała przywilej dany mi przez Polaków kierowania polskim rządem, prowadzenia polskich spraw jako premier polskiego rządu, wtedy rolnictwo będzie jednym z priorytetowych działań i naszych zadań" - zapowiedziała wiceprezes PiS.

 

Dodała, że w 2006 r., kiedy również rolnicy ponosili straty z powodu suszy, rząd PiS zareagował natychmiast i na pomoc rolnikom zostało przeznaczone pół miliarda złotych.

 

Premier Ewa Kopacz powiedziała w środę, że poszkodowanym przez suszę należy udzielić kompleksowej pomocy, zarówno tym, którzy uprawiają rośliny, jak i hodowcom bydła. Zaznaczyła, że w pierwszej kolejności należy oszacować powstałe straty. Szefowa rządu zaznaczyła, iż nie rozważała możliwości wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

 

(PAP)