Grecja: statek z syryjskimi uchodźcami odpłynął z wyspy Kos

Grecja: statek z syryjskimi uchodźcami odpłynął z wyspy Kos
EPA/YANNIS KOLESIDIS

Umieszczanie Syryjczyków na wynajętym przez grecki rząd promie samochodowym Eleftherios Venizelos rozpoczęto w niedzielę wieczorem. Statek miał być ich czasową pływająca kwaterą, posiadającą również urzędową placówkę do załatwiania prawnych formalności z uchodźcami.

 

Użycie promu uznano za sposób złagodzenia sytuacji na Kos, dokąd z pobliskiej Turcji przedostały się w ostatnich tygodniach nadmuchiwanymi gumowymi pontonami i małymi łodziami tysiące migrantów. Jest wśród nich wielu Syryjczyków, którzy zbiegli przed toczącą się w ich kraju wojną domową i dlatego traktowani są oni jako uchodźcy. Zgodnie z prawem międzynarodowym daje im to większe uprawnienia niż osobom, które przybyły na Kos w charakterze migrantów ekonomicznych - jak Irańczycy, Afgańczycy czy Pakistańczycy, zmuszeni często nocować w opuszczonych budynkach lub pod gołym niebem.

 

Tylko w ubiegłym tygodniu na greckie wyspy we wschodniej części Morza Egejskiego dotarło z Turcji 21 tys. ludzi, co kładzie się dodatkowym ciężarem na odbudowujące powoli swą finansową równowagę państwo.

 

Od początku bieżącego roku do Grecji przybyło morzem łącznie 160 tys. migrantów. Rzecznik Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ do Spraw Uchodźców (UNHCR) z siedzibą w Genewie oświadczył, iż Ateny muszą zaprezentować "znacznie silniejszą kierowniczą rolę" w opanowywaniu kryzysu.

 

(PAP)