Rosja: Wspólne ćwiczenia morskie z Chinami

Rosja: Wspólne ćwiczenia morskie z Chinami
fot. PAP/EPA

- Z obu stron w ćwiczeniach wezmą udział łącznie 22 okręty wojenne, podwodne i pomocnicze, 20 samolotów i śmigłowców, ponad 500 żołnierzy piechoty morskiej i 40 wozów opancerzonych - powiedział dziennikarzom podczas ceremonii powitania chińskich okrętów we Władywostoku wiceadmirał Aleksandr Fiedotienkow. Dodał, że "rozmiary ćwiczeń są w tym roku bezprecedensowe". - Po tych ćwiczeniach osiągniemy nowy poziom operacyjnego współdziałania, koordynacji w sferze sztabowej i wojskowo-technicznej, wymiany doświadczeń - zaznaczył Fiedotienkow.

 

Do Władywostoku przybył w czwartek uczestniczący w drugiej fazie ćwiczeń zespół okrętów chińskich z niszczycielem rakietowym Shenyang na czele.

 

Uroczysta inauguracja ćwiczeń nastąpi 21 sierpnia, a 24 sierpnia okręty wyjdą w morze. Planuje się, że na przylegającym do Kraju Nadmorskiego akwenie Morza Japońskiego wykonają zadania związane z obroną przeciwpodwodną i przeciwlotniczą. Przewidziane jest także wysadzenie desantu na poligonie Klerk w rejonie chasanskim. Ćwiczenia zakończą się 27 sierpnia, a następnego dnia odbędzie się defilada uczestniczących w nich okrętów w Zatoce Piotra Wielkiego.

 

Coroczne rosyjsko-chińskie ćwiczenia pod kryptonimem "Morskie Współdziałanie" zainaugurowano w 2012 roku. Pierwszą część ćwiczeń tegorocznych zrealizowano w połowie maja na Morzu Śródziemnym z udziałem około dziesięciu okrętów z obu państw. (PAP)