USA potwierdziły, że w ich ataku lotniczym zginął nr 2 Państwa Islamskiego

USA potwierdziły, że w ich ataku lotniczym zginął nr 2 Państwa Islamskiego

- Fadil Ahmad al-Hajali, znany także jako Hadżdżi Mutazz, został zabity w ataku lotnictwa wojskowego USA 18 sierpnia, gdy jechał samochodem w pobliżu Mosulu w Iraku. Wraz z nim zginął operacyjny funkcjonariusz Państwa Islamskiego do spraw mediów znany jako Abu Abdullah - napisał w oświadczeniu prezydencki rzecznik Ned Price. - Śmierć Hajalego spowoduje negatywne skutki dla działalności Państwa Islamskiego, biorąc pod uwagę, że jego wpływy obejmowały finanse, media, operacje i logistykę tej organizacji - dodał Price.

 

Według Białego Domu Hajali był "czołowym koordynatorem" przepływu broni, materiałów wybuchowych, pojazdów i ludzi między Syrią i Irakiem. Podlegały mu operacje w Iraku i pomógł on zaplanować ofensywę Państwa Islamskiego na Mosul w czerwcu ubiegłego roku.

 

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy codziennie dokonują uderzeń lotniczych na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. W ubiegłym miesiącu wyższy funkcjonariusz tej organizacji zginął w opanowanym przez islamistów syryjskim mieście Rakka w rezultacie ataku samolotu bezzałogowego.

(PAP)