USA: Wznowiono wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Płd.

USA: Wznowiono wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Płd.

- Ćwiczenia te czasowo zawieszono, by pozwolić USA na skoordynowanie ze stroną południowokoreańską postępowania w związku z wymianą ognia artyleryjskiego. Następnie ćwiczenia zgodnie z planem wznowiono - powiedział na briefingu prasowym asystent ministra obrony do spraw Azji Wschodniej David Shear.

 

Wcześniej rzecznik Pentagonu powiedział, że wspólne coroczne ćwiczenia wojsk USA i Korei Południowej pod kryptonimem Ulchi Freedom Guardian rozpoczęły się 17 sierpnia i potrwają do 28 sierpnia.

 

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosło napięcie między obu państwami koreańskimi. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił w piątek "quasi-stan wojenny" na obszarze wzdłuż granicy z Koreą Południową i rozkazał siłom zbrojnym, by były gotowe do walki w odpowiedzi na czwartkową transgraniczną wymianę ognia artyleryjskiego.

 

Według Seulu Korea Północna wystrzeliła na terytorium południowokoreańskie cztery pociski artyleryjskie, co wydawało się być reakcją na audycje propagandowe z ustawionych przy granicy głośników. W odpowiedzi siły południowokoreańskie wystrzeliły 29 pocisków artyleryjskich. Pjongjang oskarżył Południe o sfabrykowanie pretekstu dla ostrzału.

(PAP)