Poroszenko: nie potrzebujemy nowych formatów rozmów

Poroszenko: nie potrzebujemy nowych formatów rozmów
EPA/KAY NIETFELD

"Nie potrzebujemy nowych formatów" - powiedział Poroszenko na konferencji prasowej w urzędzie kanclerskim w Berlinie. "Mamy format miński i format normandzki; w ich ramach możemy dyskutować o wszystkim" - wyjaśnił prezydent Ukrainy.

 

"Podstawą jest dla nas format normandzki" - powtórzył. Tak określa się rozmowy prowadzone od lata 2014 roku w gronie czterech państw: Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

 

Prezydent Ukrainy podkreślił, że nie istnieje alternatywa wobec porozumienia z Mińska i realizacji uzgodnionych tam punktów.

 

"Jesteśmy przekonani, że proces miński jest instrumentem absolutnie uniwersalnym. Jest w nim mowa o natychmiastowym rozejmie, wycofaniu ciężkiej broni i niezakłóconej pracy obserwatorów OBWE" - oświadczył Poroszenko.

 

Merkel powiedziała, że ustalenia z Mińska są "fundamentem procesu, który może doprowadzić do pokojowego rozwoju na Ukrainie", i że trzeba zrobić wszystko, by wdrożyć ustalenia z Mińska. "Zebraliśmy się tutaj, aby wdrażać Mińsk, a nie by go kwestionować" - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

 

Na konieczność wdrożenia mińskich porozumień wskazał także prezydent Francji Francois Hollande. Zaznaczył, że dla realizacji porozumień będą niezbędne kolejne spotkania, w tym i w formacie normandzkim.

 

Kanclerz Merkel złożyła narodowi ukraińskiemu życzenia z okazji Dnia Niepodległości. "Wiem, jaką walkę muszą toczyć Ukraińcy, by korzystać z niepodległości" - podkreśliła. Zadeklarowała, że Niemcy i Francja będą pomocne.

 

Szefowa rządu przyznała, że porozumienie o zawieszeniu broni nie zostało jeszcze w pełni zrealizowane. Ciągle jeszcze padają zabici, obserwatorzy OBWE nie mogą się swobodnie poruszać, a loty dronów są zakłócane - wyliczała Merkel.

 

Podczas trójstronnych rozmów w Berlinie mówiono także o losie więzionych w Rosji Ukraińców, w tym reżysera i działacza Majdanu Ołeha Sencowa i ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko. Poinformował o tym prezydent Poroszenko, który w poniedziałek przed rozmowami z Merkel i Hollande'em spotkał się z prezydentem Niemiec Jaochimem Gauckiem. Poroszenko podziękował prezydentowi Niemiec za "poparcie suwerenności Ukrainy".

 

Spotkanie przywódców Francji, Niemiec i Ukrainy w związku z zaostrzeniem się sytuacji na wschodzie Ukrainy zapowiedziano przed niespełna tygodniem. Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler mówił w poniedziałek, że spotkanie Poroszenki z Merkel i Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.

 

(PAP)