Finał Jazzu na Starówce. Omar Sosa AfroCubano Quartet w stolicy

Finał Jazzu na Starówce. Omar Sosa AfroCubano Quartet w stolicy
CC BY 2.0

"Mamy finał w wielkim stylu - kończymy festiwal koncertem wybitnego pianisty, wokalisty i kompozytora Omara Sosy i jego kwartetu. Ten muzyk, mentor współczesnego afro-kubańskiego jazzu jest atrakcją wielu ważnych festiwali na świecie. Cieszymy się, że będzie też gościem Jazzu na Starówce" - powiedział PAP Krzysztof Wojciechowski, współorganizator festiwalu z Fundacji Jazz Art.

 

Jak podsumowują organizatorzy: „tegoroczna, 21. edycja festiwalu miała gwiazdorską obsadę. Przez dwa miesiące w każdą sobotę lata wysłuchaliśmy znakomitych koncertów w wykonaniu m.in.: Wojtka Mazolewskiego, Shai Maestro Trio z Izraela, Fabrizio Bosso Quartet z Włoch. Wydarzeniami były koncerty gwiazd jazzu, takich jak Christian McBride Trio z USA, premierowy projekt Charnett Moffett's Nettwork, z udziałem Stanley'a Jordana i Jeff 'Tain' Wattsa także ze Stanów Zjednoczonych oraz Terje Rypdala i Palle Mikkelborga z Norwegii i Danii. Festiwal cieszył się wielkim zainteresowaniem, zgromadził dużą publiczność - ponad 30 tysięcy osób”.

 

Omar Sosa urodził się w 1965 r. w Camaguey, trzecim co do wielkości mieście Kuby. Jako ośmiolatek rozpoczął studia w lokalnym konserwatorium, zgłębiając tajniki gry na instrumentach perkusyjnych, zwłaszcza marimbie - instrumencie o bardzo dużych możliwościach barwowych i dynamicznych, używanym do gry solo, w zespołach oraz do występów z orkiestrami symfonicznymi. Jako kilkunastolatek przeniósł się do prestiżowej Escuela Nacional De Musica Havana, gdzie podjął naukę w klasie fortepianu. Jako pianista uzyskał dyplom w hawańskim Institute Superior de Art.

 

W konserwatorium zainteresował się jazzem. Słuchał płyt amerykańskich mistrzów takich jak Charlie Parker, John Coltrane, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Keith Jarrett. Poznawał afro–kubańską tradycję oraz europejską muzykę ludową i klasyczną - Chopina, Bartoka, Satiego.

 

Największy wpływ na jego twórczość miała muzyka Theloniousa Monka, amerykańskiego pianisty, znanego z niepowtarzalnego stylu improwizacji, który przyczynił się do znacznego poszerzenia repertuaru jazzowych standardów.

 

W 1993 r. Omar Sosa emigrował z Kuby. Zamieszkał w Ekwadorze, gdzie nadal rozwijał swoje umiejętności gry na marimbie. W 1995 r., po krótkim pobycie na Majorce, osiadł w okolicy San Francisco. Zrealizowana w Kalifornii autorska, solowa płyta "Omar Sosa", stała się początkiem jego błyskotliwej kariery. Albumy pianisty zaczęły pojawiać się na listach bestsellerów i zaczęły docierać do Europy.

 

Omar Sosa nagrał 24 albumy, z których większość zaznaczyła się w historii muzyki, nie tylko jazzowej. Świadczą o tym prestiżowe nagrody, wśród nich m.in.: nominacja do Grammy w 2003 r. za album "Sentir" jako najlepszy album jazzowy, trzykrotna nagroda Radia BBC Radio za albumy z world music; nagroda Jazz Journalists Association w Nowym Jorku. Album "Calma" z 2011 roku otrzymał nominację do Grammy Latin, dwa lata później album "Eggun" otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii - najlepszy album latin-jazzowy. Prestiżowe nagrody potwierdzają jego pozycję jako nowatora i kreatora jazzu.

 

Ostatnia płyta Omara Sosa „Ile” nawiązuje do latin jazzu z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku w Hawanie.

Artysta występuje na całym świecie; uczestniczy w najważniejszych festiwalach i gra w prestiżowych klubach oraz salach koncertowych od Nowego Jorku, Tokio, Mediolanu, Barcelony, Londynu, Montrealu po Kapszdat.

 

Muzyka Sosy to niepowtarzalny styl określany, jako jazz afro-kubański. Nowatorsko i oryginalnie łączy radosne rytmy kubańskiej „buena vista”, afrykańską tradycję, jazz, world music, hip-hop i elementy elektroniczne.

 

„Sosa jest prawdziwie oświeconym umysłem world jazzu. Zapowiada nową syntezę amerykańskiego jazzu i muzyki latynoamerykańskiej” – napisano o muzyku w magazynie "Billboard".

 

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce odbywa się pod honorowym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

Partnerami festiwalu są Austriackie Forum Kultury, Ambasada Izraela, Włoski Instytut Kultury. Polska Agencja Prasowa jest wśród patronów medialnych festiwalu.

 

(PAP)