Syria: kolejne zdobycze dżihadystów w pobliżu granicy z Turcją

Syria: kolejne zdobycze dżihadystów w pobliżu granicy z Turcją
fot. PAP/EPA

Wcześniej IS poinformowało, że podczas ostatniej ofensywy zajęło kilka wiosek w północnej części prowincji Aleppo. Natomiast w trakcie operacji, która rozpoczęła się w środę wieczorem, oddziały IS otoczyły zajmowane przez rebeliantów miasto Marea, które znajduje się ok. 20 km od granicy Syrii z Turcją - podała organizacja z siedzibą w Londynie.

 

"Jeżeli ich oddziały będą postępować dalej, północna część Aleppo może upaść. (...) Jeśli Marea zostanie zdobyta, będzie to równoznaczne z upadkiem symbolu walki z Daesz (arabski akronim IS)" - powiedział agencji Reutera jeden z lokalnych dowódców sił walczących z dżihadystami i siłami wiernymi prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

 

Na początku tygodnia minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu informował Reutera, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ankara zamierza niedługo rozpocząć powietrzną operację, której celem będzie wyparcie sił IS z terytorium przygranicznego. USA i Turcja mają zapewnić wsparcie lotnicze oddziałom rebeliantów uznawanych przez Waszyngton za umiarkowanych podczas ich ofensywy na ziemi przeciwko dżihadystom. Operacja ma być przeprowadzona na przygranicznym obszarze o długości ok. 80 km.

 

Źródła bliskie Waszyngtonowi i Ankarze, na które powołuje się Reuters, zwracają uwagę, że odepchnięcie IS od granicy z Turcją pozwoli na odcięcie islamistów od ważnych szlaków zaopatrzenia.

 

(PAP)