Grecja: Partia byłego premiera prowadzi w sondażu

Grecja: Partia byłego premiera prowadzi w sondażu
Fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

O wynikach badania informuje w piątek dziennik "Efimerida Ton Syntakton". Sondaż na grupie tysiąca osób przeprowadził ośrodek badania opinii publicznej ProRata.

 

23 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na Syrizę, a 19,5 proc. na Nową Demokrację. Na zaledwie 3,5-procentowe poparcie może liczyć eurosceptyczna Jedność Ludowa, która została utworzona w ubiegłym tygodniu przez posłów Syrizy sprzeciwiających się porozumieniu z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie nowego programu pomocowego dla zadłużonej Grecji w wysokości do 86 mld euro.

 

Na Niezależnych Greków (ANEL), partnera koalicyjnego Ciprasa w dotychczasowym rządzie, głos oddałoby 2 proc. uczestników badania. Ugrupowanie nie przekroczyłoby 2-procentowego progu wyborczego, niezbędnego do wejścia do parlamentu.

 

W czwartek prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos mianował przewodniczącą Sądu Najwyższego Wasiliki Tanu premierem tymczasowego rządu. Ma ona pokierować krajem do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wybory w te najwcześniej mogą się odbyć 20 września.

(PAP)