Korea Północna. Kim: porozumienie z Seulem dzięki potędze naszego wojska

Korea Północna. Kim: porozumienie z Seulem dzięki potędze naszego wojska
fot. PAP/EPA

Zawarte na początku tygodnia porozumienie "stanowi wyjątkową przełomową sposobność, aby złagodzić ostre napięcia wojskowe i skierować katastrofalne międzykoreańskie relacje na drogę pojednania i zaufania" - cytuje Kima w piątek północnokoreańska agencja KCNA.

 

Na spotkaniu z doradcami wojskowymi przywódca Korei Płn. oznajmił, że porozumienie zostało osiągnięte "dzięki niezwykłej sile militarnej i nuklearnemu odstraszaniu służącemu samoobronie, tworzonym w pierwszym rządzie przez wielką partię oraz niezrównanych żołnierzy jednomyślnie wokół niej zjednoczonych".

 

Słowa te padły na rozszerzonym posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej Partii Pracy Korei. Na posiedzeniu tego samego gremium w ubiegłym tygodniu Kim Dzong Un rozkazał armii, by była "gotowa o każdej porze do działań zbrojnych" przeciw Korei Płd.

 

We wtorek Pjongjang i Seul zawarły porozumienie kończące najnowszy kryzys. Obie strony zapowiedziały także kolejne rozmowy "na wiele tematów", dając nadzieję na poprawę stosunków.

 

Relacje między państwami koreańskimi pogorszyły się po incydencie z początku sierpnia, w którym ciężko ranni zostali dwaj południowokoreańscy żołnierze. Władze w Seulu oskarżały wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które raniły wojskowych na rutynowym patrolu. W reakcji na ten incydent strona południowokoreańska wznowiła nadawanie propagandy przez głośniki. Pjongjang ogłosił "quasi-stan wojny" przy granicy z Południem. Oba państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, a nie układem pokojowym.

(PAP)