Libia: Zatonęła łódź z imigrantami, co najmniej 30 ludzi nie żyje

Libia: Zatonęła łódź z imigrantami, co najmniej 30 ludzi nie żyje

Do tragedii doszło u wybrzeży miasta Zuwara, ok. 160 km na zachód od Trypolisu - powiedział agencji AFP przedstawiciel libijskich władz z siedzibą w Trypolisie; nie są one uznawane przez społeczność międzynarodową, w przeciwieństwie do rządu w Tobruku. Imigranci pochodzą - jak zaznaczył ten informator - "ze wszystkich krajów afrykańskich". Dodał, że libijska straż przybrzeżna ma "bardzo ograniczone środki, a większość używanych przez nią łodzi to kutry rybackie pożyczane od właścicieli".

 

Od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku stale wzrasta liczba nielegalnych imigrantów, którzy chcą przeprawić się do Europy z liczących 1770 km libijskich wybrzeży. Sytuacja w kraju, pogrążonym w chaosie na skutek rywalizacji dwóch ośrodków władzy, sprzyja przemytnikom ludzi.

 

Zaledwie w środę u wybrzeży Libii w ładowni małego statku płynącego w stronę Włoch znaleziono ciała ok. 50 imigrantów. Na pokładzie było ponad 400 ludzi; uratowano ich podczas operacji prowadzonej przez szwedzki statek i włoskie jednostki.

(PAP)