"Drapieżniki" wylądowały. Amerykańskie super-samoloty F-22 w bazie w Łasku

- Po raz pierwszy F-22 został rozmieszczony w Europie i Polsce, w ramach naszego partnerstwa i wspólnych szkoleń. Chodzi o to, żebyśmy rzeczywiście współpracowali jako sojusznicy i jako narody, po to, abyśmy - gdyby zaszła taka potrzeba - byli w stanie razem walczyć - podkreślił zastępca dowódcy 3 Armii Lotniczej Stanów Zjednoczonych gen. Christopher J. Bence.

 

Dwa myśliwce F-22 przyleciały do Łasku z amerykańskiej bazy w niemieckim Spangdahlem, gdzie cztery tego typu samoloty stacjonowały od piątku w ramach misji szkoleniowej. Ich pobyt związany jest z przybyciem do Polski nowego komponentu rotacyjnego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Rotation Detachment) złożonego z ok. 370 żołnierzy amerykańskich. To jeden z największych ze zrealizowanych w ciągu 2,5 roku dziewiętnastu komponentów.

 

Gen. Bence dodał, że po raz pierwszy do Europy przyleciało 60 lotników z 95. Eskadry Myśliwców z Florydy. - Będą tutaj ćwiczyli z europejskimi sojusznikami, abyśmy mogli udowodnić, jak działa piąta generacja myśliwców. Liczymy na to, że w przyszłości pojawią się w Europie myśliwce F-35. Zostały one już zakupione przez wiele krajów europejskich; pierwsze F-35 pojawią się w ciągu najbliższych kilku lat w brytyjskiej bazie w Lakenheath - zaznaczył.

 

Stacjonowanie w Łasku komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA reguluje polsko-amerykańskie porozumienie z 2011 r. Pobyty amerykańskich pilotów przygotowuje przebywający w Polsce na stałe pododdział lotniczy (AvDet - aviation detachment) złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków. Rotacyjny pododdział przebywa w Polsce raz na kwartał w okresie od dwóch tygodni do miesiąca. Na ćwiczenia na zmianę przylatują załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules. Obecny Rotation Detachment pozostanie w Polsce do końca września.

 

Amerykańskie Siły Powietrzne podkreślają, że dwa F-22 nie są częścią komponentu rotacyjnego i po wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeniach powrócą do bazy w Spangdahlem. Raptory będą uczestniczyły w lotach szkoleniowych na terenie całej Europy.

 

Jak podkreślił podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki, obecność AvDet w Polsce to nie tylko szansa na ćwiczenia amerykańskich i polskich sił powietrznych. - To również bardzo istotny polityczno-wojskowy sygnał zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Polsce - zaznaczył.

 

W poniedziałek po południu wizytę w łaskiej bazie lotnictwa złoży delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych. Według Kupieckiego, tematem spotkania będzie m.in. współpraca polityczna i wojskowa. - Będziemy rozmawiali m.in. o sposobie realizacji prezydenckiej inicjatywy European Reassurance Initiative dotyczącej wzmocnienia sił wojskowych, rozbudowy infrastruktury sojuszniczej przy wsparciu USA - wyjaśnił.

 

F-22 to jednomiejscowy, dwusilnikowy samolot zaprojektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej. Według ekspertów nie ma godnego siebie przeciwnika w powietrzu. Może też atakować cele naziemne, prowadzić walkę radioelektroniczną i rozpoznanie. Z jednostkową ceną ok. 190 mln dolarów myśliwiec uchodzi za najdroższy na świecie.

 

Raptor został zaprojektowany tak, aby w maksymalnym stopniu utrudnić jego wykrycie przez radary. Do tej pory rzadko pojawiał się poza granicami Stanów Zjednoczonych; zdaniem ekspertów Amerykanie unikali w ten sposób jego ekspozycji na środki rozpoznania radioelektronicznego potencjalnego przeciwnika.

 

Po raz pierwszy F-22 zostały wykorzystane w boju w ub. roku podczas bombardowania pozycji zajmowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

 

Wspólne ćwiczenia z europejskimi sojusznikami z udziałem F-22 Raptor zostały zapowiedziane w ubiegły poniedziałek przez amerykańskie Siły Powietrzne. To forma wsparcia, jaką Waszyngton chce okazać sprzymierzeńcom, którzy obawiają się agresji ze strony Rosji.

 

Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku powstała 1 stycznia 2010 r. z połączenia funkcjonujących w latach 2001-2009 - 32. Bazy Lotniczej i 10. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. To jedna z trzech najnowocześniejszych jednostek lotniczych Sił Powietrznych RP, która spełnia wymagania NATO. Stacjonuje w niej 16 samolotów F-16.

(PAP)