Ruszyła Pomorska Kolej Metropolitalna

Na ten moment mieszkańcy Gdańska czekali kilka lat. Pomorska Kolej Metropolitalna połączy Trójmiasto z Kaszubami oraz południowe dzielnice Gdańska i Gdyni. Linia będzie stanowić alternatywę dla transportu drogowego. - Istotni ludzie podjęli istotne decyzje, co zaowocowało budową zupełnie nowej kolei - powiedział pisarz Paweł Huelle.
 
W uroczystej inauguracji udział wzięli lokalni i krajowi politycy również Ci z najwyższego szczebla. - Każdy kto nie siedzi w zamkniętych pomieszczeniach i gabinetach powie, że Polska pięknieje - mówiła premier Ewa Kopacz.
 
PKM regularne kursy rozpocznie na początku września. - Kolej metropolitalna stała się faktem, oczywiście jak to w życiu bywa jest też sporo malkontentów - mówił Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Ci zarzucają włodarzom m.in. brak uniwersalnego biletu łączącego przejazdy kolejką i np. autobusem. - Ja też chciałbym żeby wszyscy operatorzy którzy obsługują transport publiczny się ze sobą dogadywali, ale to jest projekt rozwojowy - dodał Struk.
 
Wbrew początkowym planom pierwsze pociągi do Kartuz pojadą najwcześniej za miesiąc. - Nie wyobrażam sobie, abyśmy miesiąc trzymali gotową linię która może funkcjonować-nieczynną, tylko dla tego że mamy zrobić otwarcie tego wszystkiego - powiedział Krzysztof Rudziński, prezes zarządu PKM.
 
Tymczasem otwarcie nowych stacji kolejowych w Gdyni planowane jest dopiero na przyszły rok. Te w Gdańsku budzą podziw, ale i irytację co niektórych pasażerów. Wg przeprowadzonych badań z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma korzystać do 10 milionów pasażerów rocznie. To pierwsza od czterdziestu lat całkowicie nowa linia kolejowa w Polsce.