Czterech polskich żołnierzy odznaczonych medalami armii USA

Czterech polskich żołnierzy odznaczonych medalami armii USA
PAP/Michał Walczak

Mjr Zygmunt Sabik został uhonorowany medalem za zasługi na służbie (Meritorious Service Medal) natomiast kpt. Leszek Wierzbicki, kpt. Marian Orzechowski oraz st. kpr. Łukasz Janus otrzymali medale uznania (Army Commendation Medal) przyznawane przez Armię Stanów Zjednoczonych.

 

Law podkreślił „odwagę i zaangażowanie” polskich żołnierzy podczas operacji w Afganistanie. „Relacje wojskowe (między Polską a USA – PAP) są silniejsze niż kiedykolwiek (…) Polska stała ramię w ramię na polach bitewnych w Afganistanie i w Iraku, jesteśmy bardzo za to wdzięczni. Oba nasze kraje zapłaciły ogromną cenę zarówno w formie zainwestowanych zasobów jak i ludzkich istnień by zapewnić bezpieczeństwo i pokój w tamtym regionie” – zaznaczył.

 

Dyplomata, który sam przebywał w Afganistanie, zwrócił uwagę, że polscy żołnierze wyróżniali się profesjonalizmem, dobrym wyszkoleniem, a także służyli wielokrotnie radą podczas służby.

 

Amerykańskie medale zostały wręczone przy okazji rozpoczętego we wtorek w Kielcach 23. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. (PAP)