Ukraina: grupa kontaktowa potwierdza rozejm w Donbasie

Ukraina: grupa kontaktowa potwierdza rozejm w Donbasie
fot. PAP/EPA

W konferencji, którą przeprowadzono we wtorek w południe, wzięli udział: Kuczma, jako reprezentant władz w Kijowie, wysłannik OBWE i przedstawiciele tzw. republik prorosyjskich separatystów.

 

„Wszyscy uczestnicy on-line konferencji potwierdzili, że dwie strony konfliktu w pełni przestrzegają porozumienia o wstrzymaniu ognia. Zaświadczył to zastępca szefa specjalnej misji monitoringowej OBWE Alexander Hug i oficerowie Wspólnego (ukraińsko-rosyjskiego) Centrum Kontroli i Koordynacji” – napisała Olifer na Facebooku.

 

Kolejna wideokonferencja grupy kontaktowej odbędzie się w nadchodzący piątek. Następnie, 8 września, jej członkowie spotkają się w Mińsku na Białorusi. „Przewidywane jest tam podpisanie porozumienia o wycofaniu (z linii rozgraniczenia) uzbrojenia kalibru poniżej 100 mm” – przekazała rzeczniczka Kuczmy.

 

Wcześniej Olifer oświadczyła, że wstrzymanie walk w Donbasie potwierdzili ukraińscy oficerowie z Centrum Kontroli.

 

Informowały o tym również media rebeliantów. Ich agencja informacyjna DAN podała, że rok szkolny w regionie rozpoczął się bez ostrzałów ze strony ukraińskich wojsk rządowych, a zawieszenie broni monitoruje obecna w najbardziej gorących dotychczas punktach specjalna misja obserwacyjna OBWE.

 

Ustanowienie rozejmu od 1 września zostało uzgodnione w środę 26 sierpnia podczas rozmów grupy kontaktowej. Wcześniejsze porozumienie o zawieszeniu broni strony konfliktu zawarły w lutym, jednak było ono wielokrotnie naruszane.

 

Grupa kontaktowa, składająca się z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i separatystów, obraduje pod auspicjami OBWE. Przedstawiciel tej organizacji Martin Sajdik mówił w ub. tygodniu w Mińsku, że "grupa kontaktowa uważa, iż ważne jest osiągnięcie trwałego zawieszenia broni od początku nowego roku szkolnego", tzn. od 1 września. Reprezentanci separatystów także potwierdzili, że strony zadeklarowały zamiar zastosowania się do tych ustaleń.

 

Od czasu wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w kwietniu zeszłego roku, po zaanektowaniu Krymu przez Rosję, życie straciło tam ponad 6,5 tys. ludzi.

 

(PAP)