Westerplatte: Obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnie krótko przed godz. 4.45, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Oprócz prezydenta i premier w obchodach biorą udział m.in. szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, szef MSZ Grzegorz Schetyna, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister finansów Mateusz Szczurek.

 

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbędzie się apel pamięci, po czym oddana zostanie salwa honorowa. Modlitwę za poległych odmówi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Zaplanowano wystąpienie prezydenta oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

 

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

 

(PAP)