Francja: Umorzono śledztwo w sprawie zabójstwa Jasera Arafata

Francja: Umorzono śledztwo w sprawie zabójstwa Jasera Arafata
Śledztwa nie wykazały, by Arafat został śmiertelnie otruty polonem 210 i nie ma wystarczających dowodów na udział osób trzecich, które mogły dokonać zamachu na jego życie - przekazała prokuratura w Nanterre. O umorzeniu poinformował również adwokat wdowy po Arafacie, Suhy, według której Arafat zmarł w wyniku politycznego mordu.
 
Francuscy sędziowie zajmowali się tą sprawą od sierpnia 2012 roku po skardze wdowy, gdy na osobistych rzeczach jej męża odkryto ślady radioaktywnego polonu. W następstwie tych domysłów pod koniec listopada 2012 roku w Ramallah przeprowadzono ekshumację Arafata. Szczątki były badane niezależnie przez ekspertów francuskich, rosyjskich i szwajcarskich.
 
Eksperci wyznaczeni przez francuskich sędziów dwa razy wykluczyli hipotezę o otruciu, tłumacząc, że obecność radonu w środowisku naturalnym wyjaśnia znaczne ilości polonu w szczątkach palestyńskiego przywódcy.
 
Arafat zmarł 11 listopada 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart po trwającej miesiąc chorobie. W październiku zaczął uskarżać się na nudności i bóle żołądka. Gdy palestyńscy, egipscy i jordańscy lekarze okazali się bezradni wobec pogarszającego się stanu chorego, Arafat został przetransportowany na leczenie do Francji. Oficjalnie podawaną przyczyną śmierci był udar, ale francuscy lekarze nie byli w stanie określić wówczas źródeł choroby i nie przeprowadzono autopsji.
 
Arafat stał na czele Organizacji Wyzwolenia Palestyny ponad trzy dekady, a w 1996 roku został wybrany na prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Za największą zasługę Arafata Palestyńczycy uznają to, że ich przywódca zmusił społeczność międzynarodową, by zajęła się sprawą palestyńską.
(PAP)