Iran: Auta prowadzone przez kobiety niezakrywające włosów będą odbierane

Iran: Auta prowadzone przez kobiety niezakrywające włosów będą odbierane

- Jeśli w aucie ktoś będzie nieodpowiednio osłonięty lub wręcz zdejmie zasłonę, pojazd zostanie skonfiskowany zgodnie z prawem - oświadczył generał Tejmur Hosseini, cytowany przez agencję Isna. Dodał, że na razie "nie przewiduje się grzywny" za to przewinienie.

 

- Sprawa zostanie przekazana do sądu i po nakazie sądowym samochód zostanie zwrócony właścicielowi - dodał, nie precyzując, na jak długo samochód może zostać odebrany.

 

Od islamskiej rewolucji 1979 roku noszenie zasłony lub chusty na głowie jest w Iranie obowiązkowe dla wszystkich kobiet, również cudzoziemek. Jednak od połowy lat 90. obserwuje się w tej kwestii pewne rozluźnienie. W ostatnich latach policja wielokrotnie organizowała kampanie, aby nakłonić do bardziej restrykcyjnego przestrzegania tego obowiązku.

 

"Niestety niektóre ulice stolicy bardziej przypominają rewię mody" - protestował w poniedziałek stojący na czele irańskiego sądownictwa ajatollah Sadegh Laridżani, który zastanawiał się nad "skalą tolerancji", która doprowadziła do "takiej sytuacji".

(PAP)