Polio na Ukrainie. Dwoje dzieci sparaliżowanych

Na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy dwoje dzieci zaraziło się chorobą Heinego Medina. Informację przekazała organizacja zajmująca się monitorowaniem przypadków choroby.

 

Na polio zachorowały dzieci w wieku czterech lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca. - Jeśli nie będziemy działać wystarczająco szybko w życie mogą wejść międzynarodowe regulacje które wpłyną na przemieszczanie się ludzi, handel czy eksport a tego nie chcemy. Właśnie dlatego musimy pilnie zatrzymać chorobę - powiedział Dragoslav Popovic, reprezentant UNICEF.


Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej bardzo zakaźnej chorobie.

 

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową. Zwykle dotyka dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może być śmiertelna.