Poroszenko: Nie będzie ponaglania do przyjęcia reformy konstytucyjnej

Poroszenko: Nie będzie ponaglania do przyjęcia reformy konstytucyjnej
fot. PAP/EPA
"Teraz nikt nie będzie ponaglał do przyjęcia w drugim czytaniu zmian w konstytucji. Właśnie teraz powinniśmy przeprowadzić pracę uświadamiającą - co to jest decentralizacja, że decentralizacja jest (...) przekazaniem znacznych zasobów finansowych hromadom (gminom, najniższym szczeblom samorządu terytorialnego - PAP)" - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla telewizji Kanał 5.
 
Prezydent wypowiedział się też na temat przewidzianego w reformie konstytucji szczególnego sposobu funkcjonowania samorządów. Zaznaczył, że zniknie zapis obecnej konstytucji dopuszczający odrębny status miast. "Likwidujemy ten artykuł, nie ma już więcej u nas (...) żadnych odrębnych statusów, w zamian będą jedynie szczególne zasady funkcjonowania poszczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego, które teraz są okupowane" - oświadczył Poroszenko.
 
31 sierpnia w pierwszym czytaniu parlament Ukrainy przyjął proponowane przez Poroszenkę zmiany w konstytucji na rzecz decentralizacji władzy. Drugie czytanie zaplanowano na grudzień, do przyjęcia zmian w drugim czytaniu będzie potrzebnych 300 głosów.
 
Zgodnie z reformą w ramach decentralizacji władzy istniejące obecnie na Ukrainie władze obwodowe, rejonowe, miejskie i wiejskie zostaną zastąpione przez trójstopniowy władz samorządowych: władze regionalne, powiatowe i gminne, czyli tzw. hromady. W regionach i powiatach wprowadzona zostanie instytucja prefekta, który będzie dbał o interesy państwa na poziomie lokalnym. Reforma przewiduje także przekazanie na poziom lokalny środków finansowych, które teraz rozdzielane są ze szczebla centralnego.
 
Przed kolejnym głosowaniem nad reformą odbędą się wybory samorządowe - wyznaczono je na 25 października. Wybory nie odbędą się jednak na okupowanym przez Rosję Krymie ani na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim.
(PAP)