Portugalia: Kościół katolicki zapewni schronienie uchodźcom

Portugalia: Kościół katolicki zapewni schronienie uchodźcom
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego Leopoldina Simoes, sanktuarium fatimskie udostępni jeden ze swoich domów do przyjmowania uchodźców na stałe. - Rektor naszego sanktuarium zadeklarował również, że na pomoc dla imigrantów przekazany zostanie także inny budynek, w którym zwykle kwaterowani są pielgrzymi. Będzie się tam czasowo przyjmować tych uchodźców, którzy oczekują na stałe miejsce zamieszkania - powiedziała Simoes.
 
Fatima-Leiria jest jedną z kilku portugalskich diecezji, które zadeklarowały chęć pomocy imigrantom przybywającym do Europy. Zapowiedź przekazania domów należących do Kościoła zapowiedzieli także zwierzchnicy diecezji w Porto, Bradze i Lizbonie.
 
Przedstawiciele organizacji chrześcijańskich przypominają, że do Kościoła katolickiego w Portugalii należy pewna część z ponad 900 tys. znajdujących się w tym kraju pustostanów. - Powinniśmy skorzystać z faktu, że w posiadaniu Kościoła znajduje się wiele niezamieszkanych budynków, w których można byłoby ugościć imigrantów. Dodatkową zaletą jest to, że wiele organizacji i wolontariuszy chciałoby się włączyć w pomoc dla uchodźców - powiedziała PAP Maria Luisa Correia z dyrekcji Caritas Portugalia.
 
W piątek w Lizbonie organizacje społeczne zainaugurowały Platformę Pomocy Uchodźcom, która ma zająć się koordynacją działań pomocowych dla imigrantów. W jej skład wchodzą głównie zrzeszenia katolickie, zgromadzenia zakonne, a także Wspólnota Muzułmańska Lizbony. Jednym z inicjatorów powołania platformy była portugalska Caritas.
 
Platforma ma się zajmować dystrybucją pomocy dla przebywających w Portugalii imigrantów, a także udzielać wsparcia materialnego występującym o azyl polityczny, którzy przebywają w swoich ojczyznach. Organizacja powstała w efekcie zgłoszenia przez ponad 100 portugalskich rodzin gotowości przyjęcia uchodźców. - O istnieniu platformy i naszej dyspozycyjności poinformowaliśmy już gabinet premiera Pedra Passosa Coelho. Jesteśmy gotowi do współpracy z rządem w kwestii przyjęcia uchodźców - dodała Correia.
 
W czwartek minister rozwoju Miguel Poiares Maduro poinformował, że Portugalia jest gotowa na przyjęcie ponad 1500 imigrantów. Według lokalnych mediów gabinet Passosa Coelho nosi się z zamiarem otwarcia granic dla 3 tys. uchodźców.
(PAP)