Rosja: Siedem lat łagru dla współpracownika ukraińskiego Prawego Sektora

Rosja: Siedem lat łagru dla współpracownika ukraińskiego Prawego Sektora
fot. PAP/EPA
Wcześniej ława przysięgłych uznała Razumowa za winnego werbunku najemników i siania nienawiści. Prokuratura domagała się dla podsądnego kary ośmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej.
 
Przysięgli orzekli, że oskarżony nakłaniał dwóch znajomych policjantów, potrafiących posługiwać się bronią i środkami specjalnymi, do udziału w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy, obiecując im comiesięczne świadczenie pieniężne i dodatkowe wypłaty za każdego zabitego przeciwnika.
 
Ponadto Razumow - według przysięgłych - w swoim profilu na jednym z portali społecznościowych publikował informacje, zmierzające do wzniecenia nienawiści i waśni na tle narodowościowym.
 
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej utrzymuje, że wiosną 2014 roku oskarżony przebywał na Ukrainie, gdzie przeszedł przeszkolenie ideologiczne i bojowe w strukturach Prawego Sektora. Po powrocie do Rosji werbował ludzi do tej organizacji.
 
Zdaniem prokuratury Razumow dopuścił się wyjątkowo groźnych przestępstw - przeciwko pokojowi, bezpieczeństwu, państwu i ludzkości. Podsądny nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.
(PAP)