Niemcy: Salafici próbują werbować muzułmańskich uchodźców

Niemcy: Salafici próbują werbować muzułmańskich uchodźców
Rzecznik bawarskiego urzędu potwierdził informację przekazaną przez rozgłośnię Bayerischer Rundfunk. - Salafici podejmują próby skaperowania młodych samotnych uchodźców, którzy docierają do Niemiec bez rodziny i poszukują w związku z tym bardziej niż inni kontaktów i wsparcia - powiedział rzecznik cytowany przez agencję dpa.
 
Do prób werbunku dochodzi w okolicach ośrodków dla uchodźców, ale także na dworcu głównym w Monachium, gdzie od ostatniego weekendu przyjechało ponad 20 tys. osób. - Salafici usiłują wykorzystać naturalną potrzebę uchodźców otrzymania pomocy i wsparcia - dodał rzecznik.
 
Bawarska policja zwraca uwagę, że znany salaficki kaznodzieja wzywa na swoim profilu internetowym do nawiązywania kontaktu z uciekinierami i pozyskiwania ich dla tego odłamu islamu. Strona internetowa zawiera konkretne wskazówki, jak należy postępować z potencjalnymi kandydatami.
 
Salafizm jest religijnym i politycznym ruchem islamskim, domagającym się powrotu islamu do pierwotnych źródeł, odrzucającym zachodnią demokrację i postrzegającym system oparty na szariacie jako jedyną prawowitą formę państwa i społeczeństwa.
 
Urząd Ochrony Konstytucji od dawna obserwuje ugrupowania salafitów w związku z podejrzeniami, że niektóre z nich są powiązane z siatkami terrorystycznymi. Niemieckie służby oceniały w 2014 roku liczbę salafitów w kraju na 7 tys. Liczba ich zwolenników szybko rośnie. Są znani ze spektakularnych akcji, w tym tworzenia patroli pikietujących dyskoteki i sklepy z alkoholem.
(PAP)