Tsipras nadal przeciwko polityce oszczędności w Grecji

Tsipras nadal przeciwko polityce oszczędności w Grecji

Tsipras przyznał, że jego rząd "nie dotrzymał części zobowiązań" przedwyborczych, ale - jak powiedział - "walka trwa, w przyszłości zwyciężymy".

 

Były premier zapewniał, że akceptując w lipcu ostre warunki trzeciego planu ratunkowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego "kierował się przede wszystkim interesem narodu greckiego".

 

Tsipras doszedł do władzy po zwycięstwie Syrizy na początku br. zapowiadając odrzucenie radykalnych i bolesnych dla Grecji warunków, od których kredytodawcy uzależniali dalszą pomoc tonącemu w długach krajowi. W końcu jednak, wobec perspektywy niewypłacalności i krachu finansów publicznych, musiał zgodzić się na większość z nich.

 

Wbrew obietnicom zakończenia programu oszczędności, Tsipras podpisał w lipcu w Brukseli porozumienie z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji ratującego kraj przed bankructwem, w zamian za wprowadzenie kolejnych trudnych reform.

 

20 sierpnia, po 7 miesiącach sprawowania władzy, Tsipras i jego rząd podali się do dymisji przyspieszając przedterminowe wybory.

 

Według ostatnich sondaży Syriza utrzymuje nieznaczną przewagę nad konserwatywną Nową Demokracją. W najnowszym sondażu firmy Puls dla Action24 TV Syriza zdobyła 26,5 proc. głosów, a Nowa Demokracja - 26 proc. (PAP)