Jaceniuk: Putin jest politycznym trupem

Jaceniuk: Putin jest politycznym trupem
fot. PAP/EPA

Jaceniuk wystąpił w sobotę na odbywającej się w Kijowie dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), na której wyraził opinię, że rosyjskie wojska są zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego i zapewnił, że Ukraina nigdy nie zgodzi się na federalizację, na którą nalega Kreml.

 

„Putin sam wpędził się w sidła polityczne i jest w sytuacji bez wyjścia. Jeśli powie +wycofujemy się z Doniecka i Ługańska+, to będzie w Rosji politycznym trupem. Jeśli zaatakuje ukraińską armię i spróbuje zająć więcej terytoriów, to stanie się trupem dla całego świata” – oświadczył szef rządu.

 

Zdaniem Jaceniuka Zachód nie powinien zmniejszać nacisków na Rosję, gdyż tamtejsze władze potraktują to jako słabość. „Jeśli będziecie wysyłali Putinowi różne sygnały i mówili, że odwołacie sankcje, to będzie to oznaką słabości i w rzeczywistości będzie poparciem agresji Putina wobec Ukrainy” – podkreślił.

Putin nie rozumie takiego języka. Sankcje można odwoływać jedynie po pełnej realizacji mińskich porozumień pokojowych, kiedy Donieck, Ługańsk i Krym powrócą do składu Ukrainy” – powiedział Jaceniuk.

 

Premier zgodził się, że konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy nie da się rozwiązać militarnie, jednak powtórzył, że jego kraj potrzebuje od Zachodu nowoczesnego uzbrojenia. "Musimy zwiększać możliwości obronne naszej armii" - zaznaczył.

 

Sobota jest drugim, ostatnim dniem konferencji YES, międzynarodowego stowarzyszenia działającego na rzecz europejskiej integracji Ukrainy. Stowarzyszenie to założył i finansuje ukraiński miliarder Wiktor Pinczuk, prywatnie zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy. Od 2010 roku szefem zarządu tej organizacji jest były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

 

(PAP)