Holandia: Wyrywkowe kontrole graniczne w związku z napływem imigrantów

Holandia: Wyrywkowe kontrole graniczne w związku z napływem imigrantów
Postanowienie wchodzi w życie w trybie natychmiastowym. - Zwiększymy mobilne kontrole w regionach przygranicznych - powiedziała rzeczniczka resortu sprawiedliwości Yvonne Wiggers.
 
Holenderskie ośrodki dla imigrantów mają coraz mniej wolnych miejsc i prawdopodobnie do końca września będą całkowicie zapełnione. W zeszłym tygodniu na terytorium Holandii przybyło 3 tys. osób; to dwukrotnie więcej niż w dwa tygodnie temu - podał krajowy urząd ds. imigracji.
 
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej Holandia powinna przyjąć ok. 9 tys. imigrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
 
Holandia jest kolejnym państwem UE, które ponownie wprowadza kontrole na granicach. W niedzielę czasowo przywróciły je Niemcy. Kontrole zaostrzyła także Słowacja na swych granicach z Austrią i Węgrami. Podjęcie podobnych działań rozważa też rząd w Wiedniu.
 
Tymczasem w poniedziałek KE oświadczyła, że czasowe przywrócenie kontroli na granicach w związku z nadzwyczajną sytuacją może trwać maksymalnie do dwóch miesięcy.
(PAP)