Siemoniak zaprosił Macierewicza do debaty o bezpieczeństwie

Na konferencji prasowej wicepremier, minister obrony podkreślił, że sprawy bezpieczeństwa zajmują bardzo ważne miejsce w programie PO. - Uważamy, że nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa Polski i Polaków - powiedział Siemoniak.
 
Według niego trzeba pokazać, jak największe partie w Polsce widzą sprawy dotyczące bezpieczeństwa - nie tylko państwa, ale także bezpieczeństwa na ulicach, działalności policji - i tego, jak będą dbały o pozycję Polski w Europie i świecie.
 
- Dzisiaj wpływowy tygodnik, zbliżony bardzo do partii opozycyjnej, jednoznacznie zasugerował, że kandydatem na ministra obrony PiS jest pan Antoni Macierewicz. Chciałbym go wezwać, zaprosić, poprosić o debatę o najważniejszych sprawach bezpieczeństwa Polski. Wydaje się, że wszyscy powinni wiedzieć, jaką wizję mamy, o jakim bezpieczeństwie Polski myśli i mówi Antoni Macierewicz kandydat na ministra obrony - powiedział Siemoniak. - Cytując klasyka: panie Antoni, pan się nie boi. Zapraszam do debaty - dodał.
 
Dopytywany, czy nie lepiej poczekać na oficjalne stanowisko PiS ws. Macierewicza, odparł: Przeczytałem to w bardzo wpływowym tygodniku, który ma nakład ok. 10 tys. egzemplarzy, w którym jest zdjęcie i twarda informacja od dziennikarza, którego od wielu lat szanuję za wiarygodność.
 
- Niezależnie od tego, jakie decyzje zapadną, proszę nie kwestionować mojej chęci debaty z panem Antonim Macierewiczem. Liczę na to, że niezależnie od przyszłych przesądzeń jako dzisiaj chyba najmocniejszy kandydat do funkcji ministra obrony narodowej. na taką debatę się zgodzi - dodał Siemoniak.
 
PO chce wystosować do PiS w sprawie debaty oficjalne zaproszenie. Tygodnik "W Sieci" napisał w poniedziałkowym wydaniu, że rząd PiS układa nie kandydatka na premiera Beata Szydło, ale szef partii Jarosław Kaczyński, a "nurty jego poszukiwań" mają symbolizować m.in. Antoni Macierewicz jako minister obrony narodowej. Według tygodnika, wiele decyzji wstępnie już zapadło.
 
O programie PO w kwestii bezpieczeństwa Siemoniak mówił na sobotniej konwencji PO. Stwierdził wtedy, że nie ma bezpieczeństwa Polski i Europy bez Stanów Zjednoczonych. Podkreślił zarazem, że interesem Polski jest też silna Unia Europejska. Dodał, że PO w swym programie wskazuje, jak zapewnić zewnętrzne bezpieczeństwo dla Polski. - To siła własna i siła Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Siemoniak.
(PAP)