Syria: Rosyjskie czołgi na lotnisku w Latakii, bastionie reżimu

Syria: Rosyjskie czołgi na lotnisku w Latakii, bastionie reżimu
Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Jeden z rozmówców sprecyzował, że chodzi o siedem czołgów. Obaj powiedzieli także, że w Latakii, która jest jednym z głównych bastionów alawickiego reżimu Baszara al-Asada, jest rozmieszczona rosyjska artyleria.
 
„Wall Street Journal”, powołując się na przedstawiciela Pentagonu, napisał w ubiegłym tygodniu, że według wszelkich oznak Rosjanie przygotowują się do ustanowienia (w Syrii) bardzo znaczącego centrum operacji powietrznych. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ani cywilni urzędnicy, ani syryjscy wojskowi nie są dopuszczani w pobliże pasa startowego, który rozbudowują Rosjanie.
 
Do Syrii w ostatnich tygodniach przeleciały rosyjskie samoloty transportujące sprzęt wojskowy i doradców militarnych. W sobotę w Latakii wylądowały dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną.
 
W niedzielę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja będzie nadal dostarczać Damaszkowi pomocy militarnej: wysyłać broń i specjalistów.
 
Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w Syrii jest elementem szerszej strategii i kartą przetargową w negocjacjach z Zachodem. Rosja, obok Iranu, jest najbliższym sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
(PAP)