Węgry: Do końca września zaostrzone kontrole policyjne

Węgry: Do końca września zaostrzone kontrole policyjne
- W ramach kontroli policja może zażądać okazania dowodu tożsamości, przeprowadzić rewizję osobistą lub przeszukać samochód - sprecyzowano.
 
W obliczu masowego napływu uchodźców i migrantów Węgry przyspieszyły budowę 175-kilometrowego ogrodzenia na granicy z Serbią; prace mają zakończyć się w połowie października.
 
Węgierskie media podają, że na granicy z Serbią, w okolicy miejscowości Roeszke, w poniedziałek przebywało już 4,3 tys. uzbrojonych węgierskich żołnierzy wraz z pojazdami wojskowymi, choć parlament w Budapeszcie dopiero za tydzień ma zdecydować, czy armia może w kryzysowej sytuacji wspomóc straż graniczną. Według mediów żołnierze pomagają w budowie ogrodzenia.
 
W niedzielę 5809 migrantów przekroczyło granicę Węgier od strony Serbii - poinformowała w poniedziałek węgierska policja. Ten kolejny rekord jest związany z zapowiadanym na wtorek wejściem w życie na Węgrzech zaostrzonych przepisów dotyczących migrantów. Poprzedni rekord padł w sobotę i wyniósł 4330 migrantów.
 
Migranci przemierzają Półwysep Bałkański w kierunku Węgier i próbują zdążyć przed 15 września, kiedy na Węgrzech mają wejść w życie zaostrzone przepisy o nielegalnej imigracji. Przewidują one do trzech lat więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę oraz do pięciu, jeśli osoba ta jest uzbrojona lub niszczy ogrodzenie.
 
Austriacka policja przewiduje, że po wejściu w życie nowych przepisów na Węgrzech migranci zaczną korzystać z nowej trasy, by ominąć ten kraj - z Serbii przez Chorwację i Słowenię, skąd będą od południa przedostawać się do Austrii.
(PAP)