Zjednoczona Lewica SdPl i WiR rezygnuje ze startu w wyborach

Zjednoczona Lewica SdPl i WiR rezygnuje ze startu w wyborach
Filemonowicz mówił, że w tej sytuacji, przy tych sondażach, PO jest jedynym gwarantem, że następnego rządu nie będzie tworzył PiS z partnerami. - Niestety wśród tych partnerów widzimy również potencjalnie SLD - dodał. - Apelujemy do wyborców centrowo-lewicowych o głosowanie w najbliższych wyborach na kandydatów centrowo-lewicowych z list PO - oświadczył.
 
Pytany, czy rezygnacja ze startu w wyborach nie ma związku z tym, że nie udało się komitetowi zebrać podpisów pod listami, odparł: Również. Ta rezygnacja jest przede wszystkim rezygnacją polityczną, jest wyrazem troski o Polskę i stabilną większość po stronie Platformy po wyborach. Oczywiście nie ukrywam, że sytuacja na lewicy jest bardzo trudna, partie, nawet te powstające, nowe partie są w niedowładzie organizacyjnym.
 
Na pytanie, dlaczego politycy SdPl i WiR nie poprą koalicji Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, odparł, że jest to uzurpatorska tratwa ratunkowa Palikota i Millera. - Sama nazwa "Zjednoczona" jest w tym przypadku nieprawdą, poza tym uważamy udział Janusza Palikota w polskiej polityce za szkodliwy, a po trzecie to możliwe bardzo prawdopodobne wsparcie dla PiS po wyborach wyklucza jakąkolwiek możliwość poparcia - dodał.
 
PKW zarejestrowała w sierpniu - oprócz komitetu Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni - drugi komitet pod nazwą "Zjednoczona Lewica", który powołali przedstawiciele SdPl, Wolności i Równości oraz Polskiej Lewicy.
 
Przedstawiciele SdPl tłumaczyli - uzasadniając decyzję o zarejestrowaniu się pod taką nazwą - że czują się pełnoprawnymi depozytariuszami uzgodnionej podczas spotkań środowisk lewicowych w siedzibie OPZZ nazwy Zjednoczona Lewica i chcą ochronić ją przed zawłaszczeniem przez Janusza Palikota i Leszka Millera. Jako robienie na złość określał ich działania sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
 
We wtorek o północy mija termin zgłaszania list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Ze strony internetowej PKW wynika, że komitet Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zarejestrował listy kandydatów do Sejmu w co najmniej połowie okręgów, co znaczy, że komitet może wystawić kandydatów w całym kraju.
(PAP)