Litwa: Zatrzymano Irakijczyków, którzy z Polski zmierzali do Finlandii

Litwa: Zatrzymano Irakijczyków, którzy z Polski zmierzali do Finlandii
- Litwa jest dla nich tylko krajem tranzytowym, a celem wydaje się Finlandia - dodał, wskazując że podejrzani przemytnicy ludzi mieli fińskie i szwedzkie dokumenty.
 
Litewska straż graniczna zatrzymała w środę rano dziesięciu Irakijczyków, podróżujących w dwóch samochodach na szwedzkich numerach rejestracyjnych, gdy wjechali z Polski na Litwę.
 
To już czwarty raz w ciągu bez mała dwóch tygodni, kiedy litewskie służby graniczne zatrzymały irackich imigrantów przybywających z Polski - poinformował Misutis.
 
Litwa wyraziła zgodę na przyjęcie 1 105 uchodźców, czyli liczby wskazanej przez Komisję Europejską, ale zamierza odrzucić proponowany przez KE stały system relokacji uchodźców w UE – taką decyzję podjęła w piątek parlamentarna komisja ds. europejskich.
 
Jak na razie kraje UE nie podjęły decyzji w sprawie programu relokacji 120 tysięcy uchodźców. Poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych nie przyniosło rozstrzygnięcia. Proponowanych zasad relokacji nie poparły kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska, które uważają, że podział uchodźców musi być oparty na zasadzie dobrowolności. 22 września odbędzie się kolejne spotkanie szefów MSW w tej sprawie.
(PAP)