Premier Serbii wzywa UE, by zareagowała na "brutalne" zachowanie Węgier

Premier Serbii wzywa UE, by zareagowała na brutalne zachowanie Węgier
Fot. PAP/EPA/SANDOR UJVARI
- Nie pozwolimy, by ktokolwiek nas upokarzał. Wzywam Unię Europejską, aby zaapelowała do swych członków, by zachowywali się zgodnie z europejskimi wartościami - powiedział Vuczić serbskiej telewizji państwowej podczas wizyty w USA.
 
- Jeśli UE nie zareaguje, znajdziemy sposób, aby chronić nasze granice, a także wartości europejskie - podkreślił.
 
W środę na granicy Węgier z Serbią doszło do starć z migrantami, w których węgierska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Według władz węgierskich rannych zostało dwoje dzieci i 20 policjantów. Po zamieszkach Węgry zamknęły przejście Horgosz-Roeszke.
 
Władze w Belgradzie potępiły użycie armatek wodnych i gazu łzawiącego. - Rzucali to przez linię graniczną, czego nie ma prawa robić żadne państwo, i dlatego stanowczo przeciwko temu protestuję - oświadczył przebywający na granicy minister odpowiedzialny m.in. za sprawy migracji Aleksandar Vulin.
 
Tymczasem po starciach na granicy serbskie MSZ zakomunikowało, że ministrowie spraw wewnętrznych Serbii i Węgier pozostają w "intensywnym kontakcie" w celu rozwiązania sytuacji na granicy.
 
W oświadczeniu MSZ podało, że Belgrad wyśle węgierskim władzom notę dyplomatyczną wzywającą do tego, by nie używano gazu łzawiącego przez linię graniczną.
 
Z kolei Budapeszt wysłał notę dyplomatyczną wzywającą Serbię do działania przeciwko - jak to ujęto - "uzbrojonym imigrantom".
(PAP)