Tusk: Nadzwyczajny szczyt ws. uchodźców 23 września

Tusk: Nadzwyczajny szczyt ws. uchodźców 23 września
fot. PAP/EPA

"Zwołuję dodatkową Radę Europejską na środę, 23 września, na godzinę 18, by przedyskutować, jak radzić sobie z kryzysem związanym z uchodźcami" - napisał Tusk w czwartek na Twitterze.

 

Spotkanie przywódców odbędzie się dzień po posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE, którzy podejmą kolejną próbę porozumienia w sprawie podziału 120 tysięcy uchodźców, docierających do państw na zewnętrznych granicach Unii.

 

W poniedziałek ministrowie spraw wewnętrznych nie osiągnęli konsensusu w sprawie zaproponowanego przez Komisję Europejską programu relokacji uchodźców. Czechy i Słowacja, popierane przez Polskę i Węgry, chciały zapisać w dokumencie końcowym spotkania, że podział uchodźców będzie oparty o zasadę dobrowolności. Propozycja Komisji Europejskiej przewiduje ustalone kwoty uchodźców, przypisane do poszczególnych krajów.

 

Rekordowy napływ uchodźców i imigrantów do UE w minionych tygodniach spowodował czasowe przywrócenie kontroli granicznych przez niektóre państwa strefy Schengen: Niemcy, Austrię i Słowenię.

 

We wtorek kanclerze Niemiec i Austrii, Angela Merkel i Werner Faymann, zaapelowali o zwołanie szczytu poświęconego uchodźcom. Ich zdaniem przywódcy UE powinni porozmawiać m.in. o lepszym wsparciu dla państw, z których wyruszają uchodźcy, a także dla krajów tranzytowych. Zwrócił się o to również premier Słowacji Robert Fico, zaznaczając jednocześnie, że Bratysława nie zgodzi się na obowiązkowe kwoty imigrantów dla krajów UE. Do Tuska w sprawie szczytu apelował również szef liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt.

 

Szef RE poinformował w czwartek również o tym, że w najbliższy weekend uda się do Egiptu i Jordanii, gdzie odwiedzi m.in. obozy dla uchodźców.

 

(PAP)