Słowenia oskarża Chorwację o łamanie zasad UE

Słowenia oskarża Chorwację o łamanie zasad UE
PAP/EPA

"Działania Chorwacji nie są zgodne z systemami UE i Schengen, jako że zadecydowali oni, że nie będą dłużej rejestrować migrantów" - powiedział Bosztjan Szefic, sekretarz stanu w słoweńskim MSW.

 

Szefic na konferencji prasowej poinformował, że policja słoweńska przygotowuje dodatkowe jednostki w oczekiwaniu na falę migrantów z Chorwacji.

 

Dodał, że Słowenia nie ma podstaw, by na swym terytorium utworzyć korytarz, przez który migranci mogliby przemieścić się do Europy Zachodniej. "W obecnym momencie nie mamy podstawy, na której moglibyśmy utworzyć korytarz" - podkreślił.

 

Szefic dodał, że Słowenia spodziewa się przybycia z Chorwacji w ciągu najbliższych 24 godzin około 1000 migrantów.

 

Do Chorwacji przybyło ponad 14 tys. migrantów w ciągu ostatnich dwóch dni. Premier Zoran Milanović powiedział w piątek, że kraj nie może przyjąć i nie będzie przyjmować już ciężaru migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach. Zapowiedział, że ludzie ci dostaną żywność, wodę i pomoc medyczną "i mogą ruszać dalej".

 

Dzień wcześniej, w czwartek, Chorwacja zamknęła siedem z ośmiu przejść granicznych z Serbią, po tym gdy Węgry zamknęły swoją granicę z Serbią i na terytorium Chorwacji przedostało się kilkanaście tysięcy migrantów. (PAP)