Putin: ideologia Państwa Islamskiego kompromituje islam

Putin: ideologia Państwa Islamskiego kompromituje islam
EPA/IVAN SEKRETAREV

Putin powiedział to na ceremonii otwarcia nowo wybudowanego meczetu w Moskwie, jednego z największych w Europie. W uroczystości uczestniczył też prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, którego kraj pokrył część kosztów budowy tej obliczonej na 15 tys. wiernych świątyni.

 

Obecni byli też przedstawiciele kilkunastu państw świata muzułmańskiego, w tym Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Iranu, Jordanii, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuwejtu, Palestyny, Tadżykistanu, Turcji, Uzbekistanu i Turkmenistanu, a także przywódcy kilku regionów FR, m.in. Tatarstanu, Czeczenii, Dagestanu i Inguszetii.

 

Islam to druga pod względem liczby wyznawców religia w Rosji. Liczbę muzułmanów w tym kraju szacuje się na około 20 mln. Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Północnym Kaukazie, środkowym Powołżu i na Uralu, a także w Moskwie i Petersburgu.

 

Budowa meczetu, wzniesionego na miejscu starego, zbudowanego w 1904 i rozebranego w 2011 roku, pochłonęła 170 mln dolarów. Głównym sponsorem budowy był pochodzący z Dagestanu biznesmen Sulejman Kerimow.

 

(PAP)