Chorwacja zniosła blokadę na granicy z Serbią

Chorwacja zniosła blokadę na granicy z Serbią
PAP/EPA

Komisarz UE ds. polityki sąsiedzkiej Johannes Hahn wezwał w piątek Chorwację, która jest krajem członkowskim UE, do zniesienia restrykcji wprowadzonych na granicy z Serbią. Według KE działania te mogą być niezgodne z umową stowarzyszeniową UE-Serbia.

Od połowy września z Serbii przedostało się do należącej do UE Chorwacji ponad 30 tys. migrantów, w dużej części uchodźców wojennych z Syrii. Chorwacja oświadczyła, że nie daje sobie rady z napływem uciekinierów i wezwała Serbię, by kierowała ich również na Węgry i do Rumunii. Chorwacja 18 września zamknęła siedem z ośmiu przejść z Serbią, pozostawiając otwarte jedynie Bajakovo-Batrovci.

 

Szlakiem bałkańskim, przez Macedonię, przedostało się od początku roku ok. 160 tys. migrantów. Dalej zmierzali oni do Serbii, na Węgry i stamtąd do Europy Zachodniej. Do Macedonii migranci napływali z Grecji i w mniejszym stopniu - z Bułgarii. Od czasu, gdy Węgry wzniosły na swej granicy z Serbią 175-kilometrowe ogrodzenie, szlak migracji wiedzie przez Chorwację.(PAP)