Most Łazienkowski znowu połączył dwa brzegi Wisły

Ostatni element mostu został nasunięty od strony Pragi w ubiegłym tygodniu, ale wykonawcy remontu pozostawili 30-centymentrową szczelinę, aby dokonać pomiarów. W piątek rano, po ostatnim przesunięciu konstrukcji od strony Pragi, fragmenty mostu z obu stron spotkały się ze sobą.
 
Jednak, zgodnie z planem, między elementami pozostawiono minimalny odstęp, a fragment praski konstrukcji jest nieco wyżej niż ten od strony centrum. Wszystko po to, aby podczas zsuwania elementów nie było żadnej kolizji. Dlatego fragment praski podniesiono o trzy centymetry; po dosunięciu konstrukcji z prawej strony Wisły, zostanie ona opuszczona i po ostatnich pomiarach połącznie będzie idealnie równe - wyjaśnił dyrektor ds. technicznych oddziału mostowego wykonawcy remontu Krzysztof Laskowski.
 
Kolejnym krokiem będzie już operacja zespawania obu części przeprawy, która ma potrwać do końca września. Od poniedziałku kontynuowane będzie układanie izolacji, na którą będzie nakłady asfalt. Później będą montowane bariery energochłonne i będą prowadzone inne prace wykończeniowe. Układanie asfaltu ma rozpocząć się około 10 października.
 
Laskowski zapewnił, że zgodnie z kontraktem most będzie przejezdny do końca października. Ruch od razu zostanie poprowadzony pełną szerokością przeprawy, ale całość odbudowy ma się zakończyć w 2016 r.
 
Pod mostem przebiegają także ważne dla miasta elementy infrastruktury - ciepłociąg, wodociąg i gazociąg. - Te prace wykonujemy równolegle z montażem konstrukcji stalowej - powiedział Laskowski.
 
Przy okazji remontu mostu ma na nim powstać ścieżka rowerowa. Na budowę ścieżki Rada Warszawy przyznała 16 mln zł. Według Zarządu Dróg Miejskich sama budowa może się rozpocząć w 2016 r. i zakończy się w 2017 r.
 
Do pożaru Mostu Łazienkowskiego doszło 14 lutego br. Ogień był gaszony przez 12 godzin; temperatura miejscami sięgała 1000 stopni Celsjusza. Obecnie most jest wyłączony z ruchu, co powoduje utrudnienia komunikacyjne w stolicy. Przeprawą jeździło ponad 100 tys. pojazdów na dobę.
 
Po ekspertyzie stanu mostu okazało się, że uszkodzenia są poważniejsze niż początkowo szacowano. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana jego konstrukcji. Remont przeprawy wykonuje firma Bilfinger Infrastructure (grupa PORR Polska Infrastructure) i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor".
(PAP)