Nie będzie śledztwa ws. znieważenia Komorowskiego w Radiu Maryja

Nie będzie śledztwa ws. znieważenia Komorowskiego w Radiu Maryja
fot. PAP
Wcześniej prokuratura przeprowadziła postępowanie sprawdzające, które wszczęła z urzędu, po publikacji w prasie dotyczącej wypowiedzi w programie Radia Maryja z telefonicznym udziałem słuchaczy w nocy z 27 na 28 lipca. Na potrzeby postępowania prokuratura zapoznała się zapisem audycji na temat ustawy o in vitro.
 
- Wypowiedzi każdego z uczestników audycji traktować należy jako wyraz negatywnej, wysoce emocjonalnej oceny uchwalenia ustawy o in vitro i udziału w procesie legislacyjnym tego aktu prawnego prezydenta. Audycja prowadzona była w formie dyskusji, stąd też wypowiedzi poszczególnych uczestników nie mogą być oceniane łącznie. Każda osoba ma prawo do korzystania z wolności wypowiedzi zawierających negatywne oceny zachowań innych osób, w tym polityków - podkreśliła szefowa Ewa Janczur.
 
Prokurator zaznaczyła, że zakres wolności słowa w przypadku wypowiedzi dotyczących polityków jest szerszy niż wypowiedzi odnoszących się do osób prywatnych. Wskazała, że działalność polityczna polega na nieustannej ocenie opinii publicznej, a te oceny nie muszą być aprobowane przez wszystkich.
 
- Jednak brak zgodności w poglądach z wypowiadającym się nie przesądza jednoznacznie o tym, że osoba, której dana wypowiedź (ocena) dotyczy została znieważona w rozumieniu prawa karnego. Z kolei każdemu słuchającemu przysługuje prawo do swojego poglądu na temat danej wypowiedzi. Dotyczy to w szczególności debaty o sprawach publicznych. Ocenę taką można swobodnie wyrażać. Negatywne stanowisko wyrażone nawet publicznie nie przesądza jednoznacznie o tym, że doszło do znieważenia - dodała.
 
Szefowa prokuratury oceniła, że słowa wypowiadane przez uczestników dyskusji, jakkolwiek w części lekceważące, nie stanowiły ośmieszenia czy poniżenia, co warunkuje znieważenie w kontekście znamion art.135 par.2 Kodeksu Karnego.
 
Orzeczenie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa jest nieprawomocne.
 
Asumpt do wszczęcia postępowania sprawdzającego dał artykuł "Gazety Wyborczej", która opisała przebieg audycji w Radiu Maryja. Punktem wyjścia audycji był list przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego krytykujący Bronisława Komorowskiego za podpisanie ustawy o in vitro, a później na ten temat wypowiadali się słuchacze i o. Tadeusz Rydzyk.
 
W audycji miały pojawić się m.in. porównania prezydenta do Adolfa Hitlera. Jedna ze słuchaczek - jak podała "GW" - powiedziała o Komorowskim między innymi: "jemu tylko wąsa przyprawić - to jest gorzej niż Hitler".
 
Odniesienie do Komorowskiego miało znaleźć się też w wypowiedzi o. Rydzyka. "To nas nie tylko bulwersuje, co zrobił prezydent, i to ośmieszanie Kościoła, lekceważenie, w tym biorą udział parlamentarzyści jacyś, znajdują jakieś autorytety z tytułami profesorów. A propos tych profesorów, to Hitler też miał profesorów, wykształconych ludzi i tę machinę zbrodni dokonywali" - miał mówić cytowany dyrektor Radia Maryja.
 
W przytoczonych wypowiedziach pojawiło się stwierdzenie, że Komorowski "to rosyjski agent ukraińskiego pochodzenia", a także rozważania, jak naprawdę nazywa się prezydent.
 
Kodeks karny za znieważenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje karę pozbawienia wolności do trzech lat.
 
Prokuratura Toruń Centrum-Zachód prowadzi jeszcze śledztwo przeciwko Remigiuszowi D., któremu przedstawiono zarzut czynnej napaści 22 maja na urzędującego prezydenta Komorowskiego. Do zdarzenia doszło w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Remigiusz D. gwałtownie ruszył w kierunku prezydenta, ale został obezwładniony przez funkcjonariuszy BOR i policjantów.
 
Mężczyzna w trakcie incydentu w uniesionej lewej ręce trzymał reklamówkę, w której znajdowała się żółta koszulka z czerwonym symbolem płodu ludzkiego, w drugiej ręce miał ulotki i zdjęcia płodów po aborcji.
(PAP)