Papież do duchowieństwa o pedofilii: towarzyszę wam w bólu

Papież do duchowieństwa o pedofilii: towarzyszę wam w bólu
Fot: PAP/EPA/ROBERT DEUTSCH/POOL
Nieszpory w katedrze św. Patryka na Manhattanie to pierwszy punkt nowojorskiego etapu pielgrzymki Franciszka do USA. Papież przyleciał do Nowego Jorku w czwartek wieczorem czasu lokalnego, bezpośrednio z Waszyngtonu. Gdy swym papamobile podążał wolno słyną Piątą Aleją, witały go - jak w Waszyngtonie - tysiące Amerykanów.
 
W homilii w czasie nabożeństwa w katedrze na Manhattanie papież powiedział: Drodzy bracia i siostry, przyszedłem modlić się z wami o to, aby nasze powołanie dalej budowało wielki budynek Królestwa Bożego w tym kraju.
 
- Wiem, że wy, jako ciało kapłańskie pośród Ludu Bożego, wiele wycierpieliście w niedalekiej przeszłości znosząc hańbę z powodu tylu braci, którzy zranili i zgorszyli Kościół w osobach najbardziej bezbronnych dzieci - mówił papież.
 
- Jak w Księdze Apokalipsy mówię wam, że jestem świadom, iż "przychodzicie z wielkiego ucisku" - podkreślił Franciszek. Po czym zapewnił: Towarzyszę wam w tym czasie bólu i trudności, a także dziękuję Bogu za służbę, którą pełnicie idąc razem z Ludem Bożym.
 
Wyraził uznanie dla pokoleń księży, zakonników i świeckich, którzy wnieśli wkład w budowę Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Wymienił ich rolę i zasługi na polu edukacji.
 
Przestrzegał duchowieństwo przed pułapką mierzenia wartości wysiłków na podstawie kryterium wydajności, funkcjonalności i zewnętrznego sukcesu, który rządzi światem interesów. Nie te rzeczy są istotne - mówił papież - i zwrócił uwagę na konieczność pokory oraz skierowania wzroku na krzyż Jezusa.
 
Franciszek powiedział, że pragnie wyrazić szczególny podziw dla amerykańskich zakonnic, które nazwał "silnymi kobietami, wojowniczkami o odważnym duchu, który stawia je w pierwszej linii głoszenia Ewangelii". "Czym byłby Kościół bez was?" - zapytał. - Wam, zakonnice, siostry i matki tego ludu chcę powiedzieć +dziękuję+, ogromne +dziękuję+ i powiedzieć, że bardzo was kocham - mówił Franciszek.
 
Przed odczytaniem homilii papież pozdrowił muzułmanów, obchodzących święto ofiarowania i zapewnił o swej bliskości w związku z tragedią w Mekce, gdzie zginęło ponad 700 stratowanych pielgrzymów.
 
Podczas pobytu w Nowym Jorku Franciszek w piątek wygłosi przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Następnie uda się do Ground Zero, jak określa się miejsce gdzie stały wieże World Trade Center, zburzone w zamachu 11 września 2001 r,. Tam odbędzie się międzyreligijna ceremonia z udziałem także rabina i imama. Po południu papież odwiedzi szkołę w Harlemie i spotka się z rodzinami imigrantów, a także odprawi mszę w Madison Square Garden.
(PAP)