Tsipras obiecuje wyciągnąć Grecję z kryzysu do 2019 roku

Tsipras obiecuje wyciągnąć Grecję z kryzysu do 2019 roku
PAP/EPA"Trzeba szybko wdrożyć to, co ustaliliśmy z wierzycielami, w celu zakończenia pierwszej oceny programu przez wierzycieli i rozpoczęcia rozmów o redukcji zadłużenia" - powiedział Tsipras ministrom pięć dni po ponownym zwycięstwie jego lewicowej partii, Syrizy, w wyborach parlamentarnych.

 

Zwrócił uwagę na konieczność restrukturyzacji długu , by był on bardziej do udźwignięcia przez Grecję.

 

Dodał, że kolejnym z głównych zadań rządu jest rekapitalizacja banków w celu zapewnienia im płynności.

 

Zapewnił, że wyjście Grecji z kryzysu do końca obecnej kadencji parlamentu, tj. do 2019 r., jest "jak najbardziej osiągalnym celem, o ile odważymy się na poważne reformy i zmiany". "Musimy pracować na rzecz ponownego zapewnienia, tak szybko jak się da, finansowej stabilności i przywrócenia normalności w systemie bankowym" - dodał premier.

 

"Restrukturyzacja długu obniży ryzyko inwestycji i sprawi, że nasza gospodarka będzie znowu atrakcyjna dla inwestorów" - zapewnił.

 

Lipcowe porozumienie Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartości 86 mld euro, zakładające pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm, zostało zawarte pod przymusem, podczas gdy majaczyła groźba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro. Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

 

Nowy rząd Grecji Tsiprasa został zaprzysiężony w środę. Według greckich mediów skład jest wyraźnym sygnałem, że będzie on kontynuował politykę reform i porozumienia z wierzycielami. Ministrem finansów ponownie został Euklid Cakalotos, który latem wynegocjował z kredytodawcami nowy trzyletni pakiet pomocowy. Pierwszym zadaniem Cakalotosa będzie wprowadzanie w życie planu ratunkowego. Stanowisko wiceministra finansów objął Jeorjos Huliarakis, który był w zespole negocjacyjnym Grecji podczas rozmów z wierzycielami.(PAP)