Wandale zniszczyli cmentarz żołnierzy radzieckich w Podlaskiem

Wandale zniszczyli cmentarz żołnierzy radzieckich w Podlaskiem

O sprawie poinformował w środę wieczorem policję wójt Milejczyc.

 

Grzegorz Gilar z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach poinformował PAP, że na miejscu zabezpieczono ślady, dokonano szczegółowych oględzin. Policja ustala kiedy mogło dojść do tego aktu wandalizmu. Będą badane motywy, jakimi kierowali się sprawcy.

 

Na cmentarzu poniszczone czerwone gwiazdy z nagrobnych tablic są porozrzucane w różnych miejscach. Zniszczone są niemal wszystkie, które były na tej nekropolii.

 

Cmentarz żołnierzy radzieckich w Milejczycach znajduje się na uboczu tej miejscowości. Gilar mówi, że miejsce to nie jest ani oświetlone, ani monitorowane. Cmentarzem zajmuje się gmina, mieszkańcy.

 

Na cmentarzu znajduje się około 1,6 tys. grobów żołnierzy radzieckich w zbiorowych mogiłach po kilkadziesiąt osób - powiedział PAP wójt Milejczyc Jerzy Iwanowiec.

 

Sam informację o zniszczeniu nagrobków dostał telefonicznie od jednego z mieszkańców. Podkreślił, że nigdy wcześniej podobne akty wandalizmu w tym miejscu nie miały miejsca, miejscowa społeczność - z udziałem katolików i prawosławnych - składała w tym miejscu wieńce 9 maja z okazji zakończenia II wojny światowej.

 

Napis na obelisku cmentarnym głosi, że żołnierze radzieccy walczyli z hitleryzmem w latach 1941-44. (PAP)