Kukiz chce kontroli obywateli nad państwem i jego finansami

Kukiz chce kontroli obywateli nad państwem i jego finansami
- Ruch Kukiza będzie robił wszystko, aby Sejm stał się konstytuantą, aby pracował nad nową proobywatelską konstytucją, która rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację. Dopóki nie napiszemy nowej konstytucji i nowego prawa, będziemy szli w przepaść, będziemy się wyludniać, a nasz naród stanie się jedynie tanią siłą roboczą. Jesteśmy jednym z najwspanialszych narodów świata, pracowitym, sumiennym i sprytnym – mówił Kukiz.
 
Jego zdaniem nowa konstytucja powinna dać większe uprawnienia prezydentowi, aby głowa państwa mogła wydawać dekrety z mocą ustawy. - Musimy wprowadzić system prezydencki i zmienić ordynację wyborczą na jednomandatowe okręgi wyborcze. Obecnie to wodzowie partii wskazują, kto zasiądzie w Sejmie – stwierdził.
 
Kukiz zapowiedział, że jego ruch będzie żądał zniesienia progu referendalnego. Mówił też o potrzebie gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości.
 
- Obecnie mamy do czynienia z wymiarem niesprawiedliwości. Sędziowie powinni być wybierani przez obywateli, spośród osób z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie prawniczym. Sprawy sądowe ciągną się latami, doprowadzają ludzi do utraty zdrowia, a nawet życia – mówił Kukiz. Jego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony taki system, w którym rozprawy sądowe muszą się odbywać dzień po dniu.
 
Zwrócił uwagę, że urzędy państwowe powinny być zdecentralizowane. - W Polsce wszystko dzieje się w Warszawie – tam są siedziby wszystkich urzędów czy korporacji – wskazał.
 
Kukiz zaproponował też jednoprocentowy podatek przychodowy od każdego podmiotu. Taki podatek miałby być płacony pod warunkiem, że 40 proc. zarobionych pieniędzy podatnik byłby zobowiązany zainwestować, w przeciwnym razie musiałby zapłacić 40-proc. podatek dochodowy.
 
- Przy naszej kreatywności i pracowitości w takim systemie podatkowym jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ciągu kilku, kilkunastu lat. Obecne przepisy i ustawy podatkowe powodują, że przedsiębiorca nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Na tym chaosie podatkowym zyskują największe korporacje, które stać na zatrudnienie najlepszych prawników znajdujących takie obejścia w przepisach, by można było wyprowadzić pieniądze z Polski – mówił Kukiz.
 
Zauważył, że w ciągu 5 lat w latach 2008–2012 obce korporacje wyprowadziły z Polski około 50 mld dolarów. - Jesteśmy czesani przez wszystkich. Władza działa na zlecenie obcych korporacji - zarzucił Kukiz.
 
Ocenił ponadto, że pomysł 500 zł na dziecko to „mamienie wyborców obietnicą jałmużny”. - Zostawcie moje pieniądze do mojej dyspozycji. Jak macie czelność mówić, że wy mi coś dajecie, skoro zabieracie 70 proc. moich pieniędzy i rzucacie mi ochłap – krytykował.
 
Dodał, że służby mundurowe powinny być absolutnie niezależne od polityków. - Komendanci policji zmieniają się wraz z władzą państwową. Jakim prawem wojewoda czy starosta ma zatwierdzać komendanta policji? – pytał retorycznie na zakończenie i powołał się na przykład USA, gdzie szeryf wybierany jest przez ludzi.
(PAP)