Media: Film o Mahomecie będzie kandydatem Iranu do Oscarów

Media: Film o Mahomecie będzie kandydatem Iranu do Oscarów
Z budżetem sięgającym 40 mln dolarów "Mahomet", częściowo sfinansowany przez państwo, jest najdroższym filmem pełnometrażowym w historii irańskiej kinematografii.
 
Majidi powiedział, że swoim dziełem chciał przełamać "pełen przemocy obraz" islamu, który dominuje na świecie za sprawą zbrojnych ugrupowań dżihadystycznych.
 
W Iranie "Mahomet" zadebiutował na kinowych ekranach już pod koniec sierpnia i cieszy się tam ogromnym zainteresowaniem widzów. Będzie to już drugie dzieło Majidiego ubiegające się o Oscara - w 1997 r. w wyścigu o to prestiżowe wyróżnienie jego film obyczajowy "Dzieci niebios" uzyskał nominację.
 
W 2012 r. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zdobył film irańskiego reżysera Asghara Farhadiego "Rozstanie".
 
Droga do Oscara dla filmu w tej kategorii jest długa - najpierw państwa zgłaszają swoich kandydatów, następnie Akademia publikuje w grudniu pierwszą listę z wyselekcjonowanymi tytułami (w ubiegłym roku - dziewięć spośród 83 zgłoszonych kandydatur), a w styczniu publikowana jest "krótka" lista pięciu filmów.
 
Nominacje do najbliższych Oscarów zostaną ogłoszone 14 stycznia 2016 r. Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 28 lutego.(PAP)