Prezydent Kuby domaga się zniesienia amerykańskiego embarga

Prezydent Kuby domaga się zniesienia amerykańskiego embarga
fot.PAP/EPA
To embargo "jest główną przeszkodą dla rozwoju gospodarczego naszego kraju" - argumentował Castro na forum ZO ONZ.
 
Przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Waszyngtonem w lipcu br. stanowi z pewnością "znaczny postęp, który był szeroko wspierany przez społeczność międzynarodową" - przyznał kubański prezydent. "Jednakże embargo gospodarcze, handlowe i finansowe wobec Kuby utrzymuje się przez ponad pół wieku, powodując szkody i sprawiając trudności narodowi kubańskiemu" - zastrzegł.
 
Nie po raz pierwszy kubański przywódca wzywa do zniesienia embarga. Ale okazja przemówienia na forum Zgromadzenia Ogólnego, w ramach światowego szczytu w sprawie rozwoju, jest szczególnie uroczysta - zwraca uwagę AFP.
 
Castro nie omieszkał też wspomnieć, że każdego roku spośród 193 członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ zdecydowana większość domaga się zniesienia embarga na drodze niewiążącej rezolucji, podczas gdy - jak to ujął - Waszyngton za każdym razem ją ignoruje.
 
Castro wskazał ponadto, że embargo "ciągle szkodzi interesom obywateli USA i firmom amerykańskim".
 
Stany Zjednoczone złagodziły restrykcje handlowe wobec Kuby w ramach historycznego zbliżenia między dwoma krajami, ale embarga do końca nie zniesiono. Jego całkowite zniesienie może nastąpić jedynie na mocy decyzji Kongresu USA, którego większość jest nieprzychylna zbliżeniu z Hawaną.
 
Kubański prezydent po raz kolejny ma wygłosić przemówienie przed Zgromadzeniem Ogólnym w poniedziałek, zaledwie kilka godzin po prezydencie USA Baracku Obamie.
 
W ostatnich latach Kuba była reprezentowana w Zgromadzeniu Ogólnym przez ministra spraw zagranicznych Bruno Rodrigueza. (PAP)