Afganistan: talibowie rozpoczęli ofensywę na Kunduz

Afganistan: talibowie rozpoczęli ofensywę na Kunduz

Skoordynowane ataki rozpoczęły się ok. godz. 6 czasu lokalnego (ok. godz. 3.30 w Polsce); w centrum Kunduzu słychać było m.in. wystrzały z ciężkiej artylerii.

 

"Obecnie walki toczą się w Chanabadzie, Czardarze i Imam Saheb, czyli przy głównych wejściach do miasta" - poinformował rzecznik policji Sajed Sarwar Husajni. "Mamy wystarczające siły i wkrótce odeprzemy napastników" - zapewnił.

 

Jeśli jednak talibowie przełamią obronę w którymkolwiek z tych punktów, władzom będzie trudno utrzymać kontrolę nad miastem - zauważa Reuters, choć Kunduzu broni wyszkolona przez NATO afgańska armia i policja.

 

Przejęcie kontroli nad ponad 300-tysięcznym miastem byłoby dla islamistów dużym sukcesem, zwłaszcza że w tym roku afgańskim siłom bezpieczeństwa udało się wyprzeć talibów z większości terenów zdobytych podczas okresu ciepłej pogody, gdy nasilają oni działania zbrojne.

 

W ostatnich latach na spokojnej wcześniej północy Afganistanu doszło do eskalacji przemocy. Poprzednia talibska ofensywa na Kunduz miała miejsce w kwietniu. Obecnie zredukowana misja NATO w Afganistanie koncentruje się głównie na szkoleniu i doradzaniu afgańskim siłom bezpieczeństwa; w kraju nadal działają jednak amerykańskie siły antyterrorystyczne, a drony dokonują nalotów na ważniejsze cele.

 

(PAP)