Kopacz: Putin próbuje wykorzystać sytuację w Syrii w rozgrywce o Ukrainę

Kopacz: Putin próbuje wykorzystać sytuację w Syrii w rozgrywce o Ukrainę
Premier w TVP Info pytana była o grę Putina, która miałaby zmierzać do tego, by Zachód zapomniał o Ukrainie w zamian za pomoc Rosji w Syrii, i czy istnieje niebezpieczeństwo, że "Zachód się rozpadnie", aby załatać dziurę, którą ma w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
 
"Ja nie wierzę w to, że Unia Europejska byłaby w stanie dzisiaj przehandlować Ukrainę - mówiąc krótko, brzydko i kolokwialnie. Ale niestety ta ostatnia dyskusja, która ma miejsce szczególnie w Radzie Europejskiej, w Europie, u nas w Polsce również, dotycząca chociażby uchodźców, emigrantów, którzy napływają tak masowo do Europy, sprzyja temu, że Putin wykorzystuje sytuację" - oceniła premier.
 
"Putin dzisiaj, jako bardzo sprawny polityk, będzie próbował politycznymi sztuczkami pokazywać, że wiele od niego zależy w Syrii; że jeśli rzeczywiście ktokolwiek po stronie UE zdecydowałby się ustąpić w sprawie Ukrainy, to on byłby w stanie dzisiaj powiedzieć: +no to może my w takim razie w tej Syrii będziemy próbować załagodzić całą sprawę i uchodźcy nie będą napływać do Europy" - dodała.
 
Podkreśliła, że dlatego tak ważne było stanowisko Polski i jednolite stanowisko Europy w sprawie uchodźców oraz że Polska nie stała się krajem, który doprowadziłby do trwałych podziałów w UE. "Dzisiaj nie możemy być wyizolowani - a tego pewnie chciałaby Putin - z Unii Europejskiej, a z drugiej strony mieć za plecami po wschodniej stronie tych, którzy nam dobrze nie życzą" - powiedziała Kopacz.
(PAP)