Były wiceprezydent FIFA z dożywotnim zakazem działania w futbolu

Były wiceprezydent FIFA z dożywotnim zakazem działania w futbolu
PAP/EPA

Warner, który był przez wiele lat prezydentem CONCACAF i członkiem Komitetu Wykonawczego FIFA, nie może pełnić jakiejkolwiek funkcji w futbolu. Został ukarany za wielokrotne naruszanie przepisów tej organizacji.

 

Komisja etyki kierowana przez Niemca Hansa-Joachima Eckerta wyjaśniła, że działacz z Trynidadu wykorzystując swoją wysoką pozycję w strukturach FIFA był kołem zamachowym systemu, który doprowadził do przyjmowania i dawania w ukryty sposób środków finansowych, a także innych działań prowadzących do nielegalnego wzbogacania się.

 

Warner należy do osób ze ścisłego kierownictwa FIFA zamieszanych w gigantyczną aferę, dotyczącą korupcji m.in. w procesie wyboru gospodarza kilku edycji mistrzostw świata (chodzi m.in. 2018 i 2022 rok).

 

Pod koniec maja, tuż przed kongresem FIFA w Zurychu, policja zatrzymała grupę ludzi z władz międzynarodowej federacji, w tym Warnera. Wkrótce czeka go ekstradycja do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadzone jest śledztwo wspólnie z FBI.

 

Szefem FIFA, mimo wszczętemu przeciwko niemu postępowaniu karnemu, pozostaje Szwajcar Joseph Blatter. Kolejne wybory w lutym 2016 r. (PAP)