USA ogłaszają sankcje finansowe wobec liderów i zwolenników IS

USA ogłaszają sankcje finansowe wobec liderów i zwolenników IS
"Skarb państwa pozostaje nieugięty w sprawie zmniejszania siły finansowej IS i odmawia tej radykalnej grupie terrorystycznej dostępu do międzynarodowego systemu finansowego" - oświadczył podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam J. Szubin.
 
Ministerstwo finansów poinformowało o sankcjach wobec 15 osób z IS, w tym zwolenników tego radykalnie sunnickiego ugrupowania zbrojnego i osób wspierających je.
 
Departament Stanu wskazuje na pięć ugrupowań i dziesięć osób będących zagranicznymi terrorystami, w tym obywateli Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Syrii, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Tunezji.
 
Chodzi - jak precyzuje Departament Stanu - o filię IS pod Hindukuszem - wilajet Chorasanu i związane z nim ugrupowania z Kaukazu, a także o powiązane z IS organizacje działające w Indonezji i Algierii.
 
Decyzja ta oznacza "prawdziwy zwrot" w wysiłkach na rzecz zablokowania IS w dostępie do międzynarodowego systemu finansowego - powiedział dziennikarzom anonimowo przedstawiciel amerykańskich władz, cytowany przez Reutera. Różne narodowości uwidaczniają globalny charakter zagrożenia, jakim jest Państwo Islamskie - skomentował.
(PAP)